Ameliyatın tamamlanmasından sonra Kalp Damar Cerrahisi Kliniğine bağlı  yoğun bakım ünitesine geçirileceksiniz.Burada ilk birkaç saat bilinciniz kapalı olarak uykuda olacaksınız.Sedatize edici ilaçlarınızın azaltılması ile beraber yavaş yavaş uyanmaya başlayacaksınız.Ortam size gürültülü, fazla aydınlık yada telaşlı gelebilir.Yoğun bakımda solunum makinesının, monitörlerin ve diğer pek çok tıbbi aletin sesleri yanında hepsinin kendine özgü alarm sinyalleri sizi endişelendirmesin.Boğazınızda solunum tüpü bulunduğu için istesenizde konuşmanız mümkün değildir.İlk anlarda nefes alıp vermek istediğinizde solunum cihazı ile uyumsuzluk yaşayabilirsiniz.Panik yapmayın doktor ve hemşireniz gerekli ayarlamaları yapacaktır.

Akciğerlerinizde biriken balgam ve sekresyonu hemşireniz ince bir sonda ile alacaktır.Bu işlem bazen öğürtü ve kusma refleksi yaratabilir.Sorun yapmayın.Ameliyatta sonda takılmış olduğu için idrarınızı tutmaya çalışmayın.Uyanıklığınızı anlamak için doktorunuzun soracağı sorulara başınızla evet hayır anlamına gelecek cevaplar veriniz.Tam anlamıyla uyanıp kas kuvvetiniz yerine gelip nefes alışlarınızı kendiniz yapabilir olduğunuzda doktorunuz sizi solunum makinasından ayıracak ve boğazınızdaki tüpü çıkartacaktır.Bu aşamalarda siz nekadar uyumlu olur ve istenilenleri yaparsanız sizin için her şey o kadar çabuk ve kolay olacaktır.

Solunum makinasından ayrıldıktan sonra aktif olarak öksürerek ciğerlerinizi temizlemeniz ve solunumunuzu düzgün yapmanız şarttır.İlk gece kendinizi biraz şişmiş balone olmuş gibi hissedebilirsiniz.Bu son derece normaldir.Endişelenmeyin.Göğsünüzde ve dren yerlerinizde ağrılarınız olabilir; normaldir.Ağrı kesiciler ile kontrol edilecektir.İlk 24 saat içerisinde vücudunuza ait her şey aletler ile kontrol altında tutulacaktır.Bu nedenle yatakta fazla hareket etmenize izin verilmeyecektir.Ancak hemşirenizin denetiminde bazı pozisyon değişiklikleri yapabilirsiniz.

24 saat sonra sizi yatağa bağlayan dren, idrar sondası, arter hattı, pace teli gibi bağlantılar sökülerek yataktan kaldırılıp dolaştırılmanız mümkün olacaktır.

Ameliyatın tamamlanmasından sonra cerrahınız yakınlarınız ile görüşerek ameliyat hakkında gerekli bilgileri verecektir.Siz uyandıktan sonra 5 dakikalık bir süre için çok yakınınız birkaç kişi yoğun bakıma (YB) alınarak görüşmeniz sağlanır. Yakınlarınız sizi bekleme salonundaki televizyondan son sağlık durumunuzu canlı görüntü olarak izleyebilecektir. Yoğun Bakım’dan çıktıktan sonra serviste bir yakınınız refakatçi olarak kalabilir.Diğer ziyaretçileriniz hergün 13.00-14.00 arası serviste sizi kısa zaman dilimlerinde görebilir.

Ameliyatın tamamlanmasından sonra cerrahınız yakınlarınız ile görüşerek ameliyat hakkında gerekli bilgileri verecektir. Siz uyandıktan sonra 5 dakikalık bir süre için çok yakınınız bir kişi yoğun bakıma (YB) alınarak görüşmeniz sağlanır. Yakınlarınız sizi bekleme salonundaki televizyondan son sağlık durumunuzu canlı görüntü olarak izleyebilecektir. Yoğun Bakım’dan çıktıktan sonra serviste bir yakınınız refakatçi olarak kalabilir.Diğer ziyaretçileriniz hergün 08:00-08:30 ve 16:00-16:30 saatleri arası serviste sizi kısa zaman dilimlerinde görebilir.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text.